Početna strana > Hronika > Ustavni sud Crne Gore odbio žalbu o ukidanju zatvora za Milana Kneževića
Hronika

Ustavni sud Crne Gore odbio žalbu o ukidanju zatvora za Milana Kneževića

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. decembar 2018.

Tročlano veće Ustavnog suda Crne Gore nije danas bilo saglasno o uvođenju privremene mere na osnovu koje bi bilo obustavljeno izvršenja kazne zatvora za poslanika Milana Kneževića, tako da će se tome izjasniti Sud na plenarnoj sednici, saznaje Beta.

U toku je sednica koja se odnosi na poslanika Nebojšu Medojevića.

Knežević neprekidnim boravkom u parlamentu 12 dana izbegava hapšenje.

Po zakonu, ako tročlano veće nije saglasno, odluku donosi Sud na plenarnoj sednici. Sudije izvestioci Ustavnog suda Mevlida Muratović i Milorad Gogić predložile su Veću suda obustavu izvršenja kazne zatvora koju je Viši sud odredio poslanicima Demokratskog fronta Medojeviću i Kneževiću zbog odbijanja da svedoče, nakon što su njihovi advokati podneli žalbu.

Pored rešavanja spora o tome da li je lišavanjem slobode poslanika Medojevića i odlukom da Knežević ide u zatvor, povređeno ustavno pravo, tražili su da Ustavni sud obustavi izvršenje kazne zatvora, odnosno da donese privremenu meru, do okončanja rešavanja žalbe u meritumu.

Ako Ustavni sud na plenarnoj sednici prihvati žalbu advokata, Medojević i Knežević će konačnu odluku o ustavnoj žalbi čekati na slobodi.

Ustavni sud nema jasan rok u kojem se mora izjasniti o ustavnoj žalbi na odluku da Medojević i Knežević budu zatvoreni.

Medojević je juče prebačen u bolnicu, iz zatvora gde je od 30. novembra, jer je na osnovu odluke Višeg suda kažnjen s ukupno četiri meseca zatvora zbog odbijanja da svedoči u dva slučaja. Njegovi advokati tvrde da je on dao iskaz, ali da se to što je rekao nije svidelo Specijalnom tužilaštvu koje je tražilo da se on uhapsi.

Viši sud je 3. decembra naložio da Medojević provede još dva meseca u zatvoru, jer je odbio da svedoči u predmetu povodom njegovih tvrdnji iz maja prošle godine da je glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić učestvovao u ratnom zločinu kod Cavtata 1991. i 1992. Tu kaznu, po zakonu Medojević, može izdržati tek pošto mu istekne prethodna, zbog koje je od 30. novembra u zatvoru, pošto je odbio da kaže ko je pripadnik Agencije za nacionalnu bezbednost koji mu je rekao da je tužilac Katnić od bivšeg gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoiše uzeo 100.000 evra kako mu ne bi odredio pritvor u slučaju nazvanom "Carine".

I u tom slučaju zatvor traje dok Medojević ne pristane da svedoči, ili dok njegovo svedočenje ne postane nepotrebno, ili dok se krivični postupak ne završi, a najduže dva meseca, računajući od dana i časa lišenja slobode.

Sud je zatvor odredio i njegovom kolegi Kneževiću koji je od 29. novembra neprekidno u zgradi Skupštine Crne Gore. On je nekoliko puta ponovio da se neće dobrovoljno predati. Kneževiću preti zatvor zbog odbijanja da dostavi podatke o sudiji koji mu je navodno ponudio da mu za 10.000 evra ukine presudu zbog napada na policajaca 2015.

(Beta)